Že odkar pomnim, da je 3d tiskalnik prispel v javnost in pa v Slovenijo, kjer sem si ga lahko ogledal na nekemu sejmu, katerega je organizirala naša šola, me je začelo zanimati 3d tiskanje in pa 3d modeliranje. Tako pa sem imel tudi na srečo možnost, da sem si v srednji šoli lahko izbral predmet, ki se je prav posebej posvečal 3d modeliranju.
Prvo kot prvo pa, kaj 3d modeliranje sploh je. V primeru, da nas zanima 3d tiskanje, kot je mene, to žal brez 3d modeliranja ne bo šlo. 3d modeliranje je tehnika, kjer v računalniškemu programu “modeliramo” izdelek, oziroma objekt, ki bi ga želeli nato natisniti.
Tako pa je to zelo pomembno, saj se moramo sprva naučiti sploh obvladovati ta program in z njim opravljati, nato pa najti pravilne tehnike, s katerimi lahko nato oblikujemo objekte in modele. Tako pa smo večino časa pri 3d modeliranju porabili za to, da smo se naučili, kako pravilno zapolniti notranjost modela, katere se sicer ne bo vidilo, je pa nujno potrebna, za uspešno tiskanje.
Tako sem se tukaj ogromno naučil o temu, kako deluje 3d tiskanje. Ker 3d tiskalnik ne mora tiskati kar sredi zraka, je potrebno vsak model napolniti z neko mrežo, na kateri lahko potem 3d tiskalnik tiska. Tako pa sem se tudi zelo trudil, da sem naredil pravilne opore, kadar je moj objekt imel kakšen del, ki je bil izboklina, ter je tako rabil pod tem imeti podporo.
3d modeliranje me je tako naučilo zelo veliko o 3d tiskanju, ter sem si nato čez nekaj časa, ko sem prihranil denar, lahko kupil tudi 3d tiskalnik doma, s katerim sem nato natisnil ogromno različnih modelov, katere sem naredil v šoli z 3d modeliranjem. Tako pa je to še dolgo ostal moj hobi, tako da sem zelo vesel, da sem si v šoli izbral 3d modeliranje za svoj dodatni izbirni predmet.